Na sportowo i ekologicznie integrowaliśmy się na Sportowym Pikniku Rodzin
17 września 2016r. Fundacja Gramy w Zielone zorganizowała Sportowy Piknik Rodzin na kompleksie sportowym w Zielonej Górze-Zatoniu.
Impreza miała charakter lokalny. Rodzinnie przybyli mieszkańcy sołectwa Zatonie, którzy brali udział w rywalizacji sportowej oraz ekologicznej.
Piknik rozpoczęliśmy od krótkiej rozgrzewki dla młodszych i starszych, później podział na drużyny i rywalizacja zespołowa. Do pokonania było kilka konkurencji:
-podawanie piłki górą i dołem,
-sztafeta z piłką,
-skoki na dużej piłce-sztafeta,
-strzały na bramkę i rzuty do kosza.
Wszyscy zawodnicy ambitnie walczyli o punkty dla swoich drużyny. Gratulacje dla najmłodszych uczestników, którzy z dużym sprytem wykonywali swoje zadania.
Później był czas „dla każdego coś dobrego” czyli kto miał ochotę uczestniczył w meczu siatkówki i piłki nożnej, grach zręcznościowych, konkursie ekologicznym i plastycznym.
Mięliśmy też gości specjalnych, naszych miejscowych mistrzów w tenisie stołowym –Filipa i Jakuba, braci Krzywniaków. Chłopaki nieźle wymiatacie, pełen szacun.
Szkoda tylko , że był silny wiatr i nie wszyscy zdążyli zagrać z mistrzem. Na spragnionych i głodnych czekały soki, woda, ciasteczka, cukierki. Było też ognisko nad którym piekliśmy kiełbaski.
Szerzej chcemy podzielić się z Wami wrażeniami z konkursu ekologicznego i plastycznego, które przygotowały i prowadziły nasze Ekolożki: Marta Wyciszkiewicz, Aldona Karwacka, Dorotka Borzdyńska.
Konkurs ekologiczny miał ważne zadanie edukacyjne ,przede wszystkim promował proekologiczne postawy, zwracał uwagę na dbałość o środowisko, w którym przebywamy, a także uczył dzieci i młodzież jak należy segregować śmieci. Marta przywiozła z ZGKiMu potrzebne materiały edukacyjne, ulotki, książeczki, które zostały rozdane uczestnikom pikniku.
Były „łatwe”, ale tylko pozornie pytania i bardzo trudne, na które większość z nas udzielała błędnych odpowiedzi. Oto niektóre pytania, które zadawały nasze Ekolożki, Wy macie ułatwione zadanie, bo podajemy też odpowiedzi.
Jaki jest orientacyjny czas rozkładu odpadów?
2 tyg. ręcznik papierowy, 2 mies. resztki jedzenia, 6 mies. papier, 2 lata dykta, 5 lat guma do żucia, 5 lat niedopałek papierosa, 35 lat nylon, 50 lat kubek styropianowy, 65 lat gumowa podeszwa, 80 lat metalowa konserwa, 150 lat puszka, 400 lat reklamówka, 450 lat pielucha, 1000 lat butelka PET.
Uzupełnieniem konkursu były rysunki nt. przyrody. Dzieci, które wzięły w nim udział z pewnością mają talent plastyczny, który pomagała im odkryć nasza Plastyczka-Wolontariuszka Aldona Karwacka.
Oczywiście za udział w konkursie były nagrody ,a komisja miała trudne zadanie żeby wyłonić zwycięzców, wszystkie rysunki były piękne.
Dziękujemy dziewczyny za przygotowanie i przeprowadzenie tego konkursu.
Po raz pierwszy prowadziliśmy też akcję „Pozytywnie zakręceni”, zbieraliśmy nakrętki dla niepełnosprawnego Bartka z Żagania. Cały wór, który udało się zapełnić to Wasza zasługa.
Dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli nakrętki, a szczególnie Radkowi, Adasiowi, Darkowi, Wioli Bratkowskiej z rodzinką, pracownikom Urzędu Statystycznego z Zielonej Góry.
Zachęcamy tych, którzy zapomnieli, albo nie wiedzieli, do końca października możecie podrzucić nakrętki do siedziby Fundacji, ul. Zatonie-Jaśminowa 3.
Było rodzinnie, wesoło, sportowo i ekologicznie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i miłą atmosferę.
Szczególne podziękowania i ukłony kierujemy do Marty i Pawła Wyciszkiewicz właścicieli firmy P.U.H Mar-Tech, którzy nie tylko brali udział w zawodach sportowych, ale również wspomogli mocno organizację całej imprezy oraz zasponsorowali część urządzeń do gier zręcznościowych oraz słodkie nagrody.
Wielkie podziękowania przesyłamy do naszej zaprzyjaźnionej organizacji, Stowarzyszenia Dobry Start z Drzonkowa, a konkretnie do Prezesa p. Wiesława Kuchty ,który nieodpłatnie użyczył i przywiózł nam gry zręcznościowe i namiot.
Dziękujemy naszym młodym wolontariuszom Kindze Stanek, Kasi Modrzejewskiej ,Radkowi Karwackiemu za obsługę gier zręcznościowych. Za organizację-przewóz ławek i stołów, dostarczenie i użyczenie stołu pingpongowego ,zakupy -Markowi, Radkowi, Donacie Karwackim. Wsparcia technicznego udzielili nam także nasi Wolontariusze: Paweł Wyciszkiewicz, Robert Karwacki, Piotr Małycha, Jacek i Olek Kucia. I jak zawsze na posterunku fotograficznym – Darek Pawlak.
To już nasze ostatnie działanie w ramach projektu: „Rozwój Klubu Wolontariuszy-Liderów Społecznych Inicjatyw”. Teraz czekamy na Wasze propozycje działań , zgłaszajcie je do Fundacji, a my pomożemy je Wam zrealizować.
Przez cały okres realizacji projektu od maja do września, aktywnie uczestniczyli i wspomagali działania Fundacji nasi Wolontariusze-Liderzy: Nikola Uglik; Marta, Paweł, Nastka Wyciszkiewicz; Mirek, Jarek, Kacper, Kamil, Dorota Borzdyńscy; Piotr, Kacper Małycha, Jacek, Olek Kucia; Darek Pawlak, Robert, Radek, Marek, Donata Karwaccy; Kinga Stanek; Kasia Modrzejewska; Karolina, Edyta, Jarek Brzeczka; Dorota, Andrzej Skafirjak.
Dziękujemy, bez Was nie zrealizowalibyśmy zaplanowanych działań.
Pozdrawiamy Zespół Fundacji Gramy w Zielone.
Sportowy Piknik Rodzin zrealizowany został w ramach projektu "Rozwój Klubu Wolontariuszy - Liderów Społecznych Inicjatyw".