Joomla Styles by User Reviews iPage
  • Ekologia
    Ekologia
  • Wsparcie przedsiębiorczości
    Wsparcie przedsiębiorczości
  • Sport, rekreacja i integracja
    Sport, rekreacja i integracja

Wycieczka do Parku Mużakowskiego


15 maja 2016r. wolontariusze z Klubu „Wolontariuszy-Liderów Społecznych Inicjatyw” wzięli udział w wycieczce do Parku Mużakowskiego w ramach realizowanego przez Fundację „Gramy w zielone” projektu pt: „Rozwój Klubu Wolontariuszy-Liderów Społecznych Inicjatyw”.

Muzakow 01

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Geoparku Łuk Mużakowa, który znajduje się na terenie gminy Łęknica w województwie lubuskim. Weszliśmy na wieżę widokową, z której mieliśmy doskonały podgląd całej okolicy, a później geościeżką turystyczną „Dawna Kopalnia Babina” przebyliśmy ok. 5km.

Muzakow 23

Muzakow 27 Muzakow 29

Poprowadził nas przewodnik ze Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa, który bardzo ciekawie opowiadał o historii tego miejsca, a także dlaczego woda w napotkanych po drodze jeziorkach ma różne kolory: szafirowy, brunatno-czerwony, brązowy.

Muzakow 28

Muzakow 03 Muzakow 30

Zachwyceni krajobrazem kulturowym oraz starogórniczym ruszyliśmy w kierunku drugiego etapu naszej wędrówki- centralnej części Parku Mużakowskiego, gdzie przy Kamieniu Pücklera wysłuchaliśmy bogatej historii o parku i jego założycielu.

Muzakow 31 Muzakow 04

Muzakow 06

Później przez Most Podwójny przeszliśmy na niemiecką stronę parku. Tutaj podziwialiśmy Oranżerię, Folwark Zamkowy, Dom Kawalerski, Stary i Nowy Zamek oraz przepiękny krajobraz ogrodowy z ogromnymi, już kwitnącymi białymi rododendronami, żółtymi azaliami, bzem, lilakami i złotokapem.

Muzakow 07 Muzakow 08

Muzakow 19

Muzakow 12 Muzakow 14

Zauroczeni piękną przyrodą i architekturą, trochę zmęczeni (wędrowaliśmy od 10.00 do 15.00) i głodni, wróciliśmy do Łęknicy, gdzie czekał na nas pyszny, ciepły, dwudaniowy obiad, a później integracja przy ognisku gdzie najmłodsza uczestniczka naszej wycieczki , 5-letnia Nastka zaprezentowała nam cały program artystyczny: piosenki i wierszyki, które również dorośli próbowali się nauczyć. Zaś grupa sportowców z fundacji zainicjowała gry i zabawy z piłką siatkową.

Muzakow 13 Muzakow 16

Zanim się obejrzeliśmy przyszedł czas na powrót do domu i choć pogoda była zmienna, słońce, drobny deszczyk to piękne tęcze , które pojawiały się na niebie rekompensowały deszczowe chwile. Do domów wracaliśmy w dobrych humorach, choć trochę zmęczeni obiecując sobie, że wrócimy do tego pięknego miejsca jeszcze nie raz, bo przecież Park Mużakowski to największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park stylu angielskiego. Należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. W 2004 roku został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO, ma powierzchnię ponad 700 hektarów, a my w trakcie naszej pieszej wycieczki po nim zdołaliśmy zobaczyć tylko małą część. Wszystkim polecamy to miejsce do odwiedzenia, bo naprawdę warto.

Muzakow 20 Muzakow 21

Muzakow 02

Program wycieczki został zaplanowany i zrealizowany przez wolontariuszy Fundacji „Gramy w zielone” przy współorganizacji Towarzystwa Turystycznego „Chapacz”. Dziękujemy za pomoc prezesowi TT „Chapacz” p. Waldemarowi Pieńkowskiemu, który był również pilotem wycieczki, a uczestnikom za miłą atmosferę i wspólną zabawę.

Pozdrawiamy
Zespół Fundacji „Gramy w zielone”

Nasi partnerzy